Modlitba k svätému Rochusovi,
  patrónovi boja proti epidémiám

  Svätý Rochus, patrón v boji proti epidémiám, Ty si vyliečil znamením kríža mnohých chorých na mor. Aj v Ríme si týmto spôsobom zachránil od smrti veľa chorých. Na spiatočnej ceste do vlasti si sám ochorel a nakazil si sa morom. Bol si blízko smrti, no anjel Ťa povzbudzoval a dodával Ti odvahy. Verný pes Ti prinášal stravu a uzdravil si sa. Neskôr Ťa hodili do väzenia, bol si pokorný ako vždy, znášal si všetko utrpenie, ktoré Ti bolo spôsobené. Ľud sa k Tebe utiekal v čase moru a epidémií.

  Aj my Ťa vzývame v našej úzkosti, vyprosuj nám u Pána milosť, aby sme boli uchránení pred touto epidémiou, ktorá sa šíri svetom. Pošli nám anjelov pokoja, odvahy a odovzdanosti, aby sme žili podľa Božej vôle. Amen.

  Svätý Rochus, pútnik (1295 - 1327)

  Svätý Rochus sa narodil v Montpellier (Francúzsko). Jeho meno pochádza z francúz-skeho slova „roche", čo znamená rock - skala. V mladosti mu zomreli rodičia a on sa vydal na púť do Ríma. Cestou sa však zdržal, pretože namiesto putovania sa stará o chorých a ľudia sa uzdravujú cez jeho ruky. Volajú ho a prosia o modlitbu, pretože vidia, že sa mnoho jeho zverencov náhle uzdravuje. Najmä ak na nich urobí znak kríža a krátko sa modlí. Od smrti zachránil veľa chorých aj v Ríme.

  Na spiatočnej ceste sa pri talianskom meste Piacenze znovu stretáva s morom a nakazí sa. Obyvatelia mesta nemajú také milosrdenstvo, ako on pre ostatných a vyhodia ho z mesta. Rochus si stavia v lese chatu, vedľa ktorej vytryskne krásny prameň, z ktorého čerpá vodu. Chýbalo mu iba jedlo, ale Boh našiel spôsob. Každý deň k nemu pribehol pes, priniesol mu bochník chleba a olízal mu jeho rany. Rochus sa uzdravil z choroby pravdepodobne kvôli starostlivosti svojho štvornohého priateľa a vrátil sa do vlasti.

  Jeho pozostatky sú údajne uložené v kostole San Rocco v Benátkach, ich časť je aj v chráme sv. Víta v Prahe. V Bratislave na Rybnom námestí na stĺpe na pamiatku morovej epidémie so súsoším Najsvätejšej Trojice je na podstavci socha sv. Rochusa spolu so sochou sv. Karola Boromejského a sv. Andreja.

  Sv. Rochus sa stal patrónom chorých a nemocníc, lekárov, lekárnikov, je ochrancom proti moru a iným nákazám, proti chorobám nôh a kolien, proti nešťastiu. Svätým Otcom Jánom Pavlom II. bol vyhlásený aj za patróna automobilistov. Je patrónom Chorvátska.

  Zdroj:
  https://gloria.tv/post/LqtEuhGhURTr4i2qeaLXZ77Am, www.zivotopisysvatych.sk